مقالات

موضوع:

سهام و طلا

تاریخ انتشار:

1399/7/27

اقتباس تالار شیشه اى از آژانس شیشه اى!

یادداشت هفته استاد وحید میرزائی در جهان اقتصاد:

کارشناس اقتصادى و نویسنده مجموعه کتاب هاى کسب و کار بازار بورس درحال خاطره درست کردن براى آینده است! روزهاى فرسایشى و نفس گیر که سالها بعد مى توان از این ایام به عنوان یک برهه چالش برانگیز یاد کرد.

اگر چه رنج زدن بخشى از بازار سرمایه محسوب مى شود ولى شکل اصلاح زمانى و قیمتى به نحوى پرتلاطم و فرسایشى شده است که گویا زمان در ساعت هاى فعالیت بازار به کندى مى گذرد چیزى شبیه فیلم "بعدظهر سگى" ساخته "سیدنى لومت" و یا فیلم آژانس شیشه اى ساخته ابراهیم حاتمى کیا! که همه حوادث در چند ساعت رخ مى دهد ولى گویا زمان در آن مکان متوقف شده و هر دقیقه آن نمایش تازه اى از بخش پنهانى از یک داستان بزرگ است. مدتى اســت هر روز صبح، بورس تهران چیزى شبیه فیلم آژانس شیشه اى را براى سرمایه گذاران تداعى مى کند، حوادث به ســرعت درحال رخ دادن است و زمان از جریان اتفاقات آهسته تر حرکت مى کند! به غیر از بازیگران اصلى و تعداد جزئى از نوسانگیران تقریبا مى توان به جرات گفت که اغلب سهامدارانى نوسانگیران که از امثال وارد بازار سرمایه شده اند در ضرر 30 تا 50 درصدى هستند و براى فرار از زیان بیشتر در صف هاى میلیونى فروش قرار دارند اما نه بازیگران اصلى صف ها را جمع مى کنند و نه اتفاق تاثیرگذارى رخ مى دهد اما خبرها زیاد و اتفاقات بسیار است.

از هر جاى ماجرا که بورس نگاه مى شــود به این نتیجه مى رســیم که بازار باید این روزها وضعیت مناسب ترى را داشته باشد ولى خبرها و اتفاقات با نتایج سازگارى ندارد، به عبارت ساده تر فرقى نمى کند که خبرهاى خوب وجود داشته باشد یا خبر بد، سهامداران باوجود ضرر 50 درصدى همچنان در صف فروش میلیونى ایستاده اند و این علامت سوال این روزهاى بازار سرمایه است.

اگر بخواهیم بازار بورس را از منظر تکنیکال مورد ارزیابى قرار دهیم نشانه هاى خوبى براى هفته جارى پیش بینى مى شود. درواقع مطابق داده هاى نمودار شاخص کل پیداست بعد از سه بار واگرایى مثبت دادن، به طور همزمان پولبک (هم سقف کانال نزولى شکسته شده و هم به مقاومت استاتیک شکسته شده در محدوده 1,580,000 واحد است) که نشان مى دهد مى توان به تغییر روند شاخص کل از حالت نزولى به صعودى امید داشت تا تثبیت شاخص در بالاى 1,700,000 واحد

این درحالى اســت که اگر پولبک با موفقیت انجام شــود مقاومت اســتاتیک در محدوده 1,610,000 واحد خواهد بود و اگر روى نوار ریزش قرار بگیرد شاخص کل کف جدیدترى نسبت به محدوده 1,490,000 واحد را به ثبت میرساند.

اما همانگونه که به شکل فانتزى به شباهت این روزهاى تالار شیشه اى بورس با فیلم آژانس شیشه اى پرداخته شد لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که تمام قهرمانان فیلم آژانس شیشه اى افراد مثبتى بودند ولى روند داستان به نفع قهرمانان پیش نرفت وحالا تالار شیشه اى بورس نیز باوجود ده ها اتفاق مثبت پیش رو باید هفته سبزى را به سهامداران خود نشان دهد که البته باید دید پایان هفته به نفع سهامداران خواهد بود؟

اما از مهمترین اتفاقات هفته جارى که مى تواند بازار سرمایه را روى نوار صعود قرار دهد، خبر لغو تحریمهاى آمریکا است شاید این رویداد باعث افزایش حجم معاملات (به دلیل ارزندگى سهمها و همچنین گزارشهاى 6 ماهه برخى از نمادها) شود. همچنین قیمت ارز میتواند سیگنال مثبت دیگرى براى تزریق پول به بازار سرمایه باشد. یکى دیگر از اتفاقات مثبت هفته جارى بازگشــایى نماد شاخص ساز "شستا" است که اگر از این نماد حمایت شود سقف مقاومت شاخص کل شکسته خواهد شد. همچنین آغاز معاملات صندوق پالایشى یک از اوایل آبان رویداد تاثیرگذارى است که نمى توان از ان به سادگى چشم پوشى کرد، با وجود نزدیک شدن زمان بازگشایى صندوق پالایش در آبان ماه به نظر مى رسد دولت باید براى حمایت از این صنــدوق و صندوق هاى بعدى حمایت خوبى از آنها انجام دهد. ضمن اینکه طبق مصوبه هیأت دولت گفته شده در هفته اول آبان و یا نهایتا تا آخر آبان داراسوم عرضه خواهد شد این خبر براى بازار سیگنال مثبت محسوب مى شود و همه اینها تنها بخشى از رویدادهاى مثبت بازار است که باید دید پایان آن خوش خواهد بود و یا تالارشیشه اى در عصر چهارشنبه همین هفته دوباره حس "آل پاچینو" در فیلم "بعدظهر سگى" یا پرویز پرستوى در پایان فیلم آژانس شیشه اى را براى سرمایه گذاران تداعى مى کند!

فایل صفحه اول روزنامه: دانلود
فایل صفحه مقاله: دانلود

لینک خبرجهان اقتصاد

مقالات مرتبط

حل مسئله در تجارت بیشتر
ریسک پذیرى در تجارت بیشتر
تعصبات ذهنی و شناختی بر بازاریابی بیشتر
تمامی حقوق برای وحید میرزایی محفوظ است