مقالات

موضوع:

سهام و طلا

تاریخ انتشار:

1399/4/21

بازار بورس در انتظار انفجار بزرگ

  1. یادداشت هفته استاد وحید میرزائی در جهان اقتصاد:

فیتیله آتش گرفته بازار بورس پس از هفته ها روشن بودن و پیشروی کردن حالا به چاشنی باروت نزدیک میشود و این یعنی احتمال انفجار بازار!

ولی هنوز هم نمیتوان به قطعیت مدعی شد که عمل احتراق صورت میگیرد یا نه! چــون احتمال زیادی وجود دارد که باروت یا خیس باشد و یا محل فیتیله و باروت به هم وصل نباشند! پس تا آخر وقت روز شنبه (امروز) باید منتظربود و دید که چاشنی انفجار، شما بخوانید "ریزش" عمل می‌کند یا نه!؟

ماجرا از این قراراست وقتی شاخص کل درحال رشد باشد و شاخص هم وزن درحال ریزش، یعنی ماهیت بازار نزولی است و به احتمال فراوان روز شنبه (امروز) شاهد اصلاح و استراحت بازار بورس خواهیم بود، چون شاخص کل توسط سهم‌های شاخص‌ساز (با صف‌های میلیونی خرید) نگهداشته شــده و به مجردی که ریزش سهم‌های شاخص ساز آغاز شــود صف‌های خرید تبدیل به صف‌های فروش شــده و شاخص کل ریزش می‌کند.

اما همانگونه که همه می‌دانید شاخص هم وزن مرتبط با تک تک سهم های بازار است و اصلاح آن، یعنی بیشتر سهم ها درحال اصلاح هستند!

شاخص کل روز چهارشنبه مثبت بود ولی شاخص هم وزن منفی و نزولی که این امر به لحاظ تکنیکال نشــان از اصلاح بازار دارد. اصلاحی که بارها به آن اشــاره کردیم نمی تواند خیلی بلند مدت و عمیق باشد چرا که میزان نقدینگی و عطش خرید این روزها بالاست و فرصت اصلاح عمیق را نخواهد داد. آنچه خوانید روی تاریک بازار بورس در هفته جاری بود اما همانطور که در ابتدا گفتیم ممکن اســت انفجار یا همان ریزش و اصلاح به دلایل مختلف صورت نگیرد.

سناریو اول این اســت که از امروز نقدینگی از سهام های بزرگ وارد ســهام های کوچک شود چراکه طی چند وقت اخیر به دلیل رونق سهام‌های تاثیرگذار در شاخص، قیمت ســهام کوچک تا حدودی پایین آمده و همین امر باعث میشود سهامداران میل خرید برای سهام‌های کف قیمت پیدا کنند که همین امر اگر چه ممکن اســت شاخص کل را از رشد شارپی بازدارد ولی همچنان بازار بورس را پر سود نگه می دارد.

امــا ســناریوی دوم، از زمان ورود شــاخص کل به کانال ۱۵۰۰۰۰۰ واحدی بســیاری از سهامداران به دلیل ترس از اصلاح و ریزش، سهام‌های ارزنده خود را واگذار و نقدینگی خــود را از بازار خارج کردنــد و در هر پله از صعود منتظر ریزش بودند درحالی که هیچگاه این اتفاق رخ ندارد و حالا که شاخص در مرز ۱۸۰۰۰۰۰ واحد قرار دارد ممکن است در یک جهش غافلگیر کننده شاخص به سرعت خود را به کانال ۲ میلیون واحد برساند که البته همین امر باعث خواهد شد پول‌های منجمد شده بار دیگر به چرخه بازار تزریق شود و تالار بورس امروز هیچ اصلاحی را نبیند یا همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد چاشنی انفجار عمل نکند و هیچ ریزشی در کار نباشد.

فایل صفحه اول روزنامه: دانلود
فایل صفحه مقاله: دانلود

 

  1. لینک خبر: جهان اقتصاد

 

 

مقالات مرتبط

حل مسئله در تجارت بیشتر
ریسک پذیرى در تجارت بیشتر
تعصبات ذهنی و شناختی بر بازاریابی بیشتر
تمامی حقوق برای وحید میرزایی محفوظ است