مقالات

موضوع:

سهام و طلا

تاریخ انتشار:

1399/5/25

بازگشت رشد بى رمق به بازار سرمایه

یادداشت هفته استاد وحید میرزائی در جهان اقتصاد:

پیش بینى هاى هفته گذشته کاملا درست از آب درآمد و بازار بورس هفته قرمزى را سپرى کرد. تحلیل هاى تکنیکال و روانشناسى معامله نشان مى دهد که شاخص کل روى موج 4 فرسایشى قرار دارد و بر خلاف همه خوشبینى هایى که از سوى برخى مطرح مى شود، این هفته نیز بازار رشد قابل توجهى نخواهد داشت.

همانگونه که شنبه هفته گذشته در همین ستون به آن اشاره کردیم موج 4 فرسایشى این روزها از جنس اصلاح قیمتى و زمانى است و هفته اى که گذشت اغلب نمادها بین10 تا 20 درصد ریزش قیمت داشته اند و باتوجه به نزدیک شدن نمادها به نقطه حمایت قبلى خود به نظر مى رســد از امروز وارد فاز اصلاح زمانى و درجا زدن قیمت ها روى همین محدود باشیم. به عبارت ساده تر این هفته دست کمى از قبل ندارد فقط با این تفاوت که بازار کمتر دچار ریزش مى شود و بجاى آن نمادها با نوسانات کوچک روى همین قیمت ها باقى مى مانند. البته ممکن است در طول هفته بخصوص در روزهاى سه شنبه نبض بازار مجدد شروع به زدن کند و نشانه هاى رشد در برخى از نمادها دیده شود ولى الگوى کلى بازار نشان مى دهد که تالار شیشه اى فعلا روى نوار اصلاح زمانى و درجا زدن قیمت ها قرار دارد.

این درحالى است که در آخرین روز معاملات بورس پس از یک هفته هیجانى با اصلاحاتى که در پى داشت لحظات پایانى روز چهارشنبه را با افت بیش از 13 هزار واحدى سپرى کرد که مهمترین عامل اصلاحات هفته جارى خبر چگونگى عرضه سهام دولت در پالایشگاه ها بود. اما در روز چهارشنبه با مشخص شدن نهایى چگونگى واگذارى، بازار تنها دقایق ابتدایى را در مدار مثبت گذراند.

همچنین فروش سهام عدالت توسط کارگزارى بانک ها یکى دیگر از دلایل صف فروش بود اما سوال اینجاست که چرا سهام هاى دوغول خودرویى "خساپا" و "خودرو" که به شدت مورد حمایت بودند تا این حد ریزش کرد؟ بى شک دلیل جذابیت دو نماد خودرویى قرار گرفتن آنها در لیست فروش دولت به صورت "داراسوم" بود ولى از آنجایى که این دو شرکت زیان هاى فراوانى دارند و فعلا همه خبرهاى خوب بازار بوى نفت و پالایشــگاه مى دهد بسیارى تصمیم به خروج از این سهام ها و جایگزینى آن با نمادهاى پالایشگاهى کرده اند. اما بازار بورس حتى در این روزهاى قرمز، خرس نشان! نیمه روشن هم دارد، باتوجه به انتظار بازار براى رشــد قیمت ها به نظر مى رسد از اواسط هفته روزنه هاى نور سبز روى برخى از نماها بتابد که این مى تواند به فضاى روانى بازار آرامش ببخشد. همچنین تغییر ساعات معاملات بورس براى کاهش مشکلات هسته اصلى معاملات، یکى از اقدامات بورس تهران است که مى تواند صف هاى میلیونى را تا حدودى کنترل و تعادل را کمى منطقى تر از شرایط فعلى کند. اما در طول چند هفته اخیر اغلب سهم ها ریزش 30 الى 50 درصدى داشتند و این فرصت مقتنمى براى ورود سهامداران جدید و رشد قیمت هاست و طرح سَلَف نفتى هم که هنوز جدى نیست و تمرکز دولت همین صندوق ETF هاست که همین امر باعث رشد بازار مى شود. ولى همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد بازار از امروز وارد اصلاح زمانى مى شود و رشد قیمت ها خیلى محدود و آرام است و نباید تا پایان هفته انتظار رشدهاى شارپى را داشت.

دانلود فایل روزنامه: دانلود

مقالات مرتبط

آفت تک قطبى بودن ذهن در بازارهاى مالى بیشتر
اقتباس تالار شیشه اى از آژانس شیشه اى! بیشتر
تقابل الگوهاى مدیریت مالى مدرن و سنتى بیشتر
تمامی حقوق برای وحید میرزایی محفوظ است