مقالات

موضوع:

روانشناسی ثروت

تاریخ انتشار:

1399/3/2

دروغ راز

دنیای مدرن کنونی دنیای یکه‌تازی رسانه‌هاست. رسانه‌هایی که اغلب وابسته و متعلق به منابع قدرت جهانی هستند و گهگاه به بهانه‌ها، اهداف و سوداهای متفاوت، افکار، ایده‌ها و دیدگاه‌هایی را تبلیغ کرده و توسعه می‌دهند که حداقل به صورت موقتی (اما عمدتاً گسترده و وسیع)، بخش‌های عظیمی از جوامع مخصوصاً مردم کشورهای جهان سوم را تحت تاثیر خویش قرار داده و ناخواسته افراد را از نظر ذهنی در مسیر منافع خود هدایت و جهت‌دهی می‌کنند. دروغ راز یکی از این دیدگاه‌هاست که رسانه‌ها به دنبال رواج آن در بین مخاطبان خود هستند.
یکی از این اثرگذاری‌های سوء که متاسفانه مثل بقیه تبلیغات پر زرق و برق ظاهر و پوسته‌ای جذاب، دلنشین و حتی گهگاه روشنفکرانه دارد، چیزی است که از آن تحت عنوان کلی روانشناسی انگیزشی مثبت نیز یاد می‌شود و در دروغ راز به افراد تلقین می‌شود که با مثبت اندیشیدن و فکر کردن به چیزهای خوب و مورد علاقه‌شان، می‌توانند از قانون جذب بهره برده و تمام مقاصد مطلوب خویش را به سمت خود جذب کنند.
این شیوه اثرگذاری دروغین که البته تفاوت بسیار شگرفی با مثبت اندیشی منطقی دارد و گهگاه در قالب ایدئولوژی‌های مختلف خود نمایی می‌کند، به شدت جذاب است، چراکه هم از یک سو واژه‌های مطلوب و ارزشمندی مثل «مثبت‌نگری»، «امیدواری» و حتی گاهی «توکل» را یدک می‌کشد و هم از سویی افراد را به این باور و یقین می‌رساند که با کمترین زحمت و صرفاً با تلقین و مثبت اندیشی می‌توانند به تمام چیزهای خوب مورد نظر خویش دست یابند. این نادیده گرفتن زحمت و تلاش مهمترین ویژگی دروغ راز است.
یکی از مصادیق این شیوه از تبلیغات سوء و کاذب، چیزی است که در قالب کتاب و فیلمی با عنوان «راز» در سطحی گسترده منتشر و بر افکار عمومی مردم دنیا مخصوصاً مردم کشورهای جهان سوم تاثیر گذاشت، دروغی که متاسفانه با استقبال شدیدی از سوی جوانان مواجه شد اما به سرعت اثرات خطرناک و آسیب‌های جدی خود را نمایان ساخت.
شاید بسیاری از افرادی که فیلم راز را دیده یا کتاب آن را خوانده باشند، به شدت با ادعای ما مخالفت کرده و حتی ناراحت شده باشند. حتی ممکن است خیلی زود قضاوت کرده و اتفاقاً این کتاب و فیلم را محصولی فرهنگی ـ آموزشی و بسیار مفید و کارآمد معرفی کنند. اما واقعیت فرسنگ‌ها با این باور متاسفانه خوش‌باورانه فاصله دارد؛ آنها دروغ راز را باور کرده‌اند.
از این رو قصد و نیت ما آگاه‌سازی شما از محتوا و عمق آموزش‌ها و ادعاهای دروغین و کاذب این محصول مخرب است. در مقالات و آموزش‌های این سایت و همایش‌ها بسیاری از اشتباهات این دروغ راز برملا شده و به صورت دقیق و کاربردی، راهکارهای طلایی بهبود زندگی و حرکت در مسیر پیشرفت، سعادت و دستیابی به خواسته‌ها و اهداف خویش را با مخاطبان محترم در میان می‌گذاریم.

مقالات مرتبط

وظایف مشاور مالی بیشتر
ویژگی افراد درونگرا و برونگرا بیشتر
ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ ﭘﻨﻬﺎن ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر بیشتر
تمامی حقوق برای وحید میرزایی محفوظ است