مقالات

موضوع:

روانشناسی ثروت

تاریخ انتشار:

1398/7/23

5 عادت انسان های منظم


کسی منظم یا شلخته به دنیا نمی آید! بلکه این عادات ماست که مشخص می کند منظمیم یا شلخته. سوالی که خیلی ها می پرسند این است: چطور منظم باشیم؟


پس اگر شما فکر می‌کنید که یک فرد بسیار شلخته و پریشان هستید، می‌توانید یاد بگیرید که منظم و سازمان یافته شوید. به این عادات دقت کنید:

1. آدم های منظم به نوشتن علاقه دارند و چیزهایی که شاید یادشان برود را می نویسندهمه ما کسانی را می‌شناسیم که مناسبت ها را به خاطر می سپارند و چیزهای جزئی به خوبی در یادشان می ماند. اغلب این افراد عادت دارند چیزهای مهم یا چیزهایی که احتمال از یاد رفتنشان هست را می نویسند.

آنها جادو نمی کنند. چیزها را حفظ هم نمی کنند. تلاش برای به یاد آوردن چیزها به شما کمک نخواهد کرد که منظم تر شوید. بدتر ذهنتان را شلوغ می کند.
یک سیستم نوشتاری برای خودتان به وجود بیاورید. یک خودکار و دفترچه یادداشت خوب است.

2. منظم ها همیشه ددلاین (مهلت اتمام کارها) را تعیین می کنندافراد منظم وقت را هدر نمی‌دهند. برنامه آنها برای روز و هفته و ماهشان مشخص است. آن‌ها زمانی برای برنامه ریزی روزانه و تعیین اهدافشان می گذارند و از همه مهم‌تر، آن‌ها به این برنامه ها تا حد زیادی پایبند هستند!

زندگی کردن با یک سبک زندگی آشفته، باعث هدر رفتن زمان می شود. طبیعتاً در چنین شرایطی رسیدن به اهداف سخت می شود.
اولویت بندی در کارها، مبحث بسیار حیاتی و مهمی است. زندگی کوتاه است و زمان محدود! مطمئن شوید که آنچه را که بیش از همه برایتان اهمیت دارد انجام می‌دهید.

3.منظم ها، کارهایشان را به تعویق نمی اندازندو اهمال کار نیستندیکی از مهم ترین ویژگی های افراد نامنظم اهمال کاری است.


+ جیم ران مدرس اسطوره‌ای موفقیت، جمله زیبایی دارد که بسیاری از مشکلات اهمال کاری را به سادگی بیان می‌کند:
کاری که انجام دادنش ساده است، انجام ندادنش هم به همان اندازه ساده است...

حقیقت این است که اکثر انسان‌ها می‌خواهند به رفتارهای قبلی خود ادامه دهند، اما نتایج متفاوتی بگیرند. افراد اهمال کار نمی دانند که هر چه بیشتر صبر کنند، انجام کارها دشوارتر می شود.
طبق یک قانون:

« کار به اندازه زمانی که برای آن در نظر گرفته شده است، طول می‌کشد.»

یعنی اگرانجام یک پروژه یک هفته وقت لازم داشته باشد و شما برای انجام آن پروژه دو هفته وقت در نظر بگیرید، آن پروژه به اندازه همان دو هفته کش می آید و طول می کشد و هیچگاه، یک هفته ای (که زمان واقعی آن است) اتمام نمی یابد و به اندازه دو هفته برایش وقت صرف می شود.

منظم ها کارهایشان را به تعویق نمی اندازند

اگر می‌خواهید زندگی تان کم‌تر استرس زا باشد، پس هر چه سریع‌تر منظم شوید.

4. منظم ها، برای هر بخش از زندگی یک خانه (ترمینال) مشخص می کنندبحث ترمینال ها در نظم و انضباط شخصی یک مبحث کاربردی، علمی و البته بسیار تازه و جدید است.
ترمینال بندی یا «انباربندی» به صورت ساده یعنی اشیا خود را در مکان‌های مناسب و مخصوص خودش نگه دارید. افراد منظم و سازمان یافته نظم را با بخش بندی و ترمینال بندی اشیا به درستی و با برچسب زدن به آنها تشکیل می دهند.

ترمینال بندی، دسترسی آسان را برای چیزهایی که همیشه از آن‌ها استفاده می‌کنید، فراهم می کند و اجازه شلختگی به شما نمی دهد.
حتماً این بخش ویژه را تماشا کنید و ببینید قبل و بعد از دیدن آن زندگی تان چه تغییراتی می کند.
منظم ها، به صورت پیوسته، منظم اند!

5. اگر میخواهید بدانید چطور منظم باشیم، باید یک قانون را یاد بگیرید«افراد منظم، پیوسته منظم اند...»

نظم به این شکل نیست که یک بار برای همیشه سازماندهی کنید و تمام...
درست مثل غذا خوردن یا ورزش که باید پیوسته و دائمی باشد.

افراد بسیار منظم مطمئن می‌شوند که هر هفته وقت پیدا می‌کنند تا بیشتر به زندگی شان نظم دهند. اشیا خود به خود منظم نمی شوند. بلکه باید به طور پیوسته و مداوم، منظم شوند.

نظم را به عنوان یک روتین روزانه (یا حداقل هفتگی) درآورید و اجازه دهید به عادت خوب شما تبدیل شود.

:six:افراد منظم فقط چیزهای مورد نیازشان را نگه می دارند...

اشیا و وسایل بیشتر به معنی درهم‌ریختگی بیشتر است. افرادی که منظم هستند، فقط آنچه را که نیاز دارند و آنچه که واقعا می‌خواهند را حفظ می‌کنند. همانطور که در مقاله «چگونه اتاقی مرتب داشته باشیم؟» گفتیم، مینیمال بودن و ساده بودن علاوه بر زندگی در نهایت می تواند منجر به سادگی و نظم بیشتر ذهنی شما شود. پس یادتان باشد، مینیمال باشید...

مقالات مرتبط

ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ ﭘﻨﻬﺎن ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر بیشتر
دروغ راز بیشتر
موفقیت در کسب و کار محصول اندیشه است بیشتر
تمامی حقوق برای وحید میرزایی محفوظ است